تلگرام فیلتر می‌شود؟


پیام‌رسان‌های موبایلی مدتی است که جایگاه خود را در کشورمان باز کرده و هر روز بر تعداد مشترکان این سرپیس‌ها افزوده می‌شود. از مشهورترین و محبوب‌ترین پیام‌رسان‌ها وایبر بود که چند سال پیش با کندی و اختلالات شدید در کشورمان همراه بود. این امر حرف و حدیث‌های بسیاری را به همراه داشت مبنی بر اینکه مخابرات درصدد مسدود کردن این شبکه است و این اختلالات به‌دنبال فیلترینگ هوشمند ایجاد شده است. بر همین اساس بسیاری از کاربران این شبکه اجتماعی به سمت تلگرام سرازیر شدند. تلگرام به علت سرعت، امنیت و فضای ذخیره‌سازی بالا در حال حاضر رایج‌ترین پیام‌رسان در بین ایرانی‌ها محسوب می‌شود که هر روز بر تعداد کاربران و طرفدارانش افزوده می‌شود.

چند وقتی است اخبار ضد و نقیض در مورد فیلتر شدن دائمی شبکه پیام‌رسان تلگرام به گوش می‌رسد. حال عدم دسترسی به این شبکه اجتماعی یا بهتر بگوییم شبکه پیام‌رسان با ضریب نفوذ بالای خود در بین کاربران ایرانی چه پیامدهایی به همراه خواهد داشت؟ آیا نتایج حاصل از این فیلترینگ برای عموم مردم که مخاطب اصلی این سرویس هستند مثبت خواهد بود یا منفی.

علت اصلی فیلترینگ تلگرام:

بهتر است به جای پرداختن به علل فیلترینگ این پیام‌رسان به دلایلی که مسئولین و تصمیم گیرندگان در این خصوص دارند بپردازیم؛ از این موارد میتواند به موارد زیر اشاره کرد:

  • عدم دسترسی و پیگیری قضایی
  • حجم بالای ترانزیت دیتا
  • عدم امکان رسد اطلاعات به لحاظ امنیتی و نظامی
  • حمایت از کسب و کارهای ملی
  • و…

اخبار فیلتر شدن تلگرام در رسانه ها

رمضانعلی سبحانی‌فر ناظر مجلس در کمیته تعیین مصادیق مجرمانه گفت:

زمان فیلتر تلگرام زمان دقیقی نیست و نباید اخباری به جامعه پمپاژ شود که امنیت روانی مردم را مخدوش کند. همچنین افزود:

با توجه به توسعه روزافزون فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی و اقبال عمومی به آن‌ها نمی‌توان جامعه را از آن‌ها محروم کرد اما باید تلاش کرد با اعتمادسازی نسبت به اپلیکیشن‌های داخلی، مردم به اراده خود از تلگرام یا سایر شبکه‌های اجتماعی به اپلیکیشن‌های داخلی اقبال پیدا کنند.

رییس کمیته ارتباطات مجلس ادامه داد: بنابر گزارش‌های رسمی کسب و کارهای مبتنی بر شبکه‌های اجتماعی موجب اشتغال‌زایی بخش زیادی از جوانان بیکار شده و فیلتر آن‌ها تبعات اقتصادی و اجتماعی نامناسبی دارد البته توجه به مسائل امنیتی نیز برای نظام بسیار حیاتی و مهم است و باید با در نظر گرفتن جمیع جهات تصمیم‌گیری کرد.

نماینده مردم سبزوار در مجلس، گفت:

شورای عالی فضای مجازی تصمیم‌گیر نهایی برای فیلتر شدن یا نشدن تلگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی است.

علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس می گوید

تا پایان فروردین جایگزین ملیِ تلگرام خواهد آمد.

 

 

حال فارغ از مباحث سیاسی این موضوع به بررسی این مسئله از جهات دیگر بپردازیم: در حال حاضر تلگرام در ایران با بیش از ۴۰ میلیون کاربر فعال در کشور در حال فعالیت است که البته این شبکه در بین کاربران دارای محبوبیت و اعتماد بالایی است. در این میان کسب و کارهای کوچک و بزرگ بسیاری در حال استفاده از این سرویس هستند اما وقتی بخث فیلتر شدن این پیام رسان در میان باشد این تعداد عظیم کاربران و کسب و کارها مجبور به مهاجرات به نرم افزار های دیگر یا استفاده از روشهای عبور از فیلترینگ خواهند شد.

پیشنهاد به شما  ۱۰ استراتژی قدتمند بازاریابی اینترنتی

در میان رقبای این سرویس میتوان به اپلیکیشن های خارجی واتس آپ، وایبر و… و بین اپلیکیشن های داخلی مواردی مانند بله، گپ، سروش، ای گپ و… در حال فعالیت هستند که هیچ کدام از این اپلیکیشن های ملی نتوانستنده اند بیش از یک میلیون کاربر جذب کنند. ایا علت عدم استقبال کاربران از این دست نرم افزار ها قابلیت های آنهاست؟ باید گفت خیر؛ در بین نرم افزار های ایرانی حتی امکانات بیشتری مانند امکانات مالی، کارت به کارت و سرویس های پرداخت و یا حتی تماس رایگان نیز وجود دارد. حال کسب کارهایی که وابستگی زیادی به یک شبکه اجتماعی برای خود ایجاد کرده اند بیشتر در خطر این نوع موارد خواهند بود پس توصیه میگردد همواره وابستگی خود را به یک شبکه کنترل کنیم که در صورت بروز مشکل در آن شبکه مشکل جدی در کسب و کارمان پیش نیاید.

 


فیلم وبینار : رازهای عجیب تبلیغ نویسی

یاد بگیریم که با چند تکنیک ساده فروشمان را افزایش دهیم
مشاهده

آموزش بازاریابی شبکه‌های اجتماعیاخبار و رویدادهای بازاریابی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *