7 روش ساده برای پس انداز کردن!


گاهی اوقات قسمت سخت کار در مورد پس انداز کردن شروع کردن آن است. شاید دشوار باشد که پی ببرید چه روش‌های ساده‌ای برای پس‌انداز کردن پول وجود دارد. و اینکه چگونه می‌توانید با استفاده از پس‌اندازتان اهداف مالی‌تان را تعقیب کنید. دنبال کردن گام به گام راهنمای 7 روش پس انداز کردن می‌تواند کمک مناسبی برای بسط یافتن یک برنامه پس انداز واقع بینانه باشد.

 

هفت روش پس انداز کردن

۱-تمامی مخارجتان را ثبت کنید

اول روش پس انداز کردن پول این است که بدانید چقدر پول خرج می‌کنید. برای یک ماه تمامی خرجهایتان را ثبت کنید. شاید کمی خسته کننده به نظر برسد یا اینکه در نگاه اول با خودتان بگویید مگر چقدر خرج میکنم اما چگونه؟ بدین شکل که بهای هر چیزی حتی هر لیوان چای، هر نخ سیگار، روزنامه و هر هله‌هوله‌ای که عصرها می‌خورید برای کل یک ماه ثبت کنید. بر اساس آنچه ثبت کرده‌اید ارقام مخارج‌تان را بر اساس طبقه بندیشان سازماندهی کنید: بنزین، خواروبار، حمل و نقل و در آخر هزینه کل هر یک از آنها را ثبت کنید.

یک نمونه جدول زیر را مشاهده نمایید:

 مهر  آبان  آذر
 خوراک و خرید منزل  384.200  412.100  218.000
 خرج و مخارج حمل و نقل  112.000  72.500  148.000
 مخارج پوشاک  –  –  839.500
 هزینه‌های قبوض ماهانه  22.000  38.000  31.500
 هزینه اینترنت و تلفن  43.500  18.000  36.000
 تعمیر و نگه داری ماشین  …  …  …

همانطور که در جدول بالا مشاهده می‌کنید هزینه‌ها در برخی ماه‌ها کمی بیشتر است. با این دید شما میتوانید میانگین نسبی هزینه‌های ماهانه خود را به صورت مجزا بدست آورید و برای سال جاری و سالهای بعد تصمیم گیری نمایید و جلوی مخارج اضافی را بگیرید.

۲-بودجه بندی کنید

حال که تصویر واضحی از مخارج‌تان در یک ماه دارید، می‌توانید برای مخارج‌تان بودجه بندی کنید.خرج‌هایتان را محدود کنید و مطمئن شوید که پول برای روز مبادایتان کنار گذاشته‌اید. به خاطر داشته باشید که بودجه بندی‌تان شامل تمامی مخارج‌تان شود مخارجی که معمولاً واقع می‌شوند ولی نه هر ماه مانند هزینه تعمیر و نگهداری ماشین.

۳-برای پس انداز تان برنامه ریزی کنید

با توجه به دخل و خرج ماهانه تان، در داخل بودجه بندی پس اندازهایتان را طبقه بندی کنید و تلاش کنید پس اندازتان حداقل ۱۰ تا ۱۵ درصد درآمد خالص‌تان باشد. اگر خرج‌هایتان اجازه نمی دهند که چندان پس انداز کنید، زمان آن است که از خرج هایتان بکاهید. (به قسمت های قرمز رنگ جدول مراجعه کنید) قبل از اینکه بخواهید به زدن از خرج خانه و وسیله نقلیه تان برای پس انداز فکر کنید، دنبال کاستن از مخارجی غیر ضروری که می توانید کمتر بابت آن خرج کنید باشید مانند، تفریح، رستوران و مانند آن.

۴-هدف هایتان را مشخص کنید

تعیین هدف های پس انداز شروع آن را بسیار راحتتر می کند. با این نکته تعیین کننده شور کنید که چقدر طول می کشد تا به هدف تان برسید. بعضی از آنها هدف کوتاه مدت هستند ( که معمولاً بین یک تا سه سال طول می کشند):

  • پس انداز برای مخارج فوق العاده که شامل مخارج شش ماه تا یک سال شما شود (مانند پس انداز برای بیکاری و وقایع ضروری دیگر)
  • پس انداز برای خرید ماشین
  • پس انداز برای سفر در تعطیلات

سرمایه گذاری بلند مدت که می تواند شامل چندین سال یا حتی  چندین دهه شود و می تواند شامل:

  • پس انداز برای بازنشستگی
  • پس انداز برای خرج تحصیل و دانشگاه فرزندان
  • پس انداز برای خرید خانه یا بازسازی خانه‌ی فعلی

۵-اولویت هایتان را مشخص کنید

موقعی که وقت پس انداز می شود،افراد مختلف اولویت های مختلفی دارند. پس عاقلانه است که تصمیم بگیرید که کدامیک از هدف های پس اندازهایتان بیشترین اهمیت را دارد. بخشی از این پروسه  تعیین مدت زمانی است که می توانید برای رسیدن به هدفتان صبر کنید و کنار گذاشتن ماهانه چه مقدار پول، به دستیابی به هدف تان کمک می کند. چنان که این کار را برای اهدافتان انجام می دهید، آنها را بر اساس اولویت شان مرتب کنید و بر مبنای بودجه ی ماهانه ی تان مبلغ آن را کنار بگذارید. به خاطر داشته باشید که رتبه بندی اولویت ها بدین معنی است که شما انتخاب کرده اید. اگر می خواهید بر پس انداز دوران بازنشستگی تمرکز کنید، اهداف دیگران تان در حاشیه قرار خواهد گرفت در حالیکه مطمنئن هستید به مهم ترین هدف هایتان خواهید رسید.

۶-پس اندازهای متفاوت و راهبردهای سرمایه گذاری برای هدف های متفاوت

اگر برای اهداف کوتاه مدت سرمایه گذاری می کنید این روش های مطمئن را امتحان کنید:

  • افتتاح حساب کوتاه مدت عادی
  • افتتاح حساب بلند مدت که نرخ بهره بالاتری از حساب های عادی دارد

برای سرمایه گذاری های بلند مدت:

۷-بر رشد پس اندازتان نظارت کنید

هر ماه رشد پس اندازتان را بررسی کنید. این کار نه تنها به تثبیت برنامه پس اندازتان کمک خواهد کرد، بلکه به پی بردن مشکلاتتان و رفع فوری آن کمک خواهد کرد. این روشهای ساده ی پس انداز پول، ممکن است حتی این انگیزه را به شما بدهد که بیشتر پس انداز کنید و سریع تر به هدفتان برسید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *