چگونه با ریتارگتینگ، فروش خود را 7 برابر کنم؟

ریتارگتینگ

داستان یک تجربه شخصی
قبل از اینکه به موضوع ریتارگتینگ بپردازم بهتره داستان تجربه خودم از این موضوع رو براتون بنویسم. چند ماهه پیش بود که برای تولد یکی از دوستام تصمیم گرفتم براش ادکلن بخرم. خیلی غیر مستقیم ازش پرسیدم که چه ادکلنی دوست داره و رفتم توی سایت تا قیمتش رو ببینم. یک سایتی رو باز کردم و ادکلن مورد نظرم رو پیدا کردم مشخصاتشو خوندم اما دیدم قیمتش خیلی بالاست و با بودجه ای که من درنظر گرفته بودم همخوانی نداشت. سایت رو بستم و خارج شدم. تا چند وقت بعدش هر سایتی میرفتم تبلیغات همون ادکلن رو میدیدم. مثلا سایت دانلود موزیک، دانلود فیلم، سایت کتاب و… خلاصه همه جا عکسشو می‌دیدم. واسم جالب بود که چرا زودتر متوجه تبلیغ همون ادکلن توی سایت‌ها نشده بودم سایت رو باز کردم و ‌‌در‌نهایت تعجب دیدم همون سایتی هست که من بهش مراجعه کرده بودم اما خرید نکرده بودم. گفتم بزار یکبار دیگه ویژگی‌هاشو ببینم شاید بهتر باشه تا برای هدیه همین ادکلن رو بخرم. تصمیم گرفتم اون رو مقایسه کنم و ‌‌در‌نهایت اون رو از همون سایت خریدم.

اگر توام مثل من میخوای بدونی صاحب اون سایت ادکلن چیکار کرده بود؟ با من همراه شو.

چگونه با استفاده از ریتارگتینگ، فروش خود را 7 برابر کنم؟

فروش کاری نه چندان ساده و فرآیند فروش هیچوقت به صورت خطی و پیوسته نیست. ‌‌در‌‌‌ ایده‌آل‌ترین شرایط مشتری به سایت ما می‌آید و محصول مورد نظر خودش را پیدا می‌کند و ‌‌پس ‌از خواندن نظرات مشتریان به آن علاقه‌مند می‌شود، شاید کمی با پشتیبانی وب‌سایت شما مشورت می‌کند و سپس آن را ‌‌در‌ سبدخرید خود قرار می‌دهد و بعد از آن، تبریک می‌گویم یک خرید ثبت شد. اما باید بدانیم این شرایط ‌‌ایده‌آل ‌‌در ‌دنیای واقعی فقط 1 درصد از مشتریان ما را ‌‌در‌بر می‌گیرد. ‌‌در ‌این مقاله به کمک ریتارگتینگ می‌خواهیم یک استراتژی مناسب برای 99 درصد باقیمانده تدوین کنیم تا آن مشتری‌های بالقوه مجدداً به ما مراجعه کنند و محصول مارا خریداری کنند.

ریتارگتینگ چیست؟

یک ابزار بسیار عالی که به شما کمک می‌کند مشتری‌های بالقوه خود را که قبلا از سایت شما بازدید کرده‌‌اند را از سایت‌های دیگر پیدا کنید و مجددا به سایت خود بازگردانید. ریتارگتینگ با هدف‌گیری مجدد مخاطبانتان آن‌ها را وارد قیف فروش شما می‌کند و احتمال خرید مشتری را افزایش می‌دهد همچنین باعث افزایش بازدید سایت می‌شود.

روش کار ریتارگتینگ به طور خلاصه به این صورت است:

مشتری بالقوه شما که وارد سایت شما شده اما بدون خرید ‌کردن از سایت خارج می‌شود را بعدها زمانیکه درحال وبگردی است با نمایش تبلیغاتی مجددا ترغیب به مشاهده‌ی سایت شما و حتی خرید از سایتتان می‌کند.

به‌صورت تخصصی‌تر:

زمانیکه مشتری وارد سایت شما می‌شود یک کوکی ‌‌در ‌مرورگر او ذخیره می‌شود. این کوکی ‌‌در‌ دامنه‌ی‌ هاست اصلی ذخیره شده و باعث می‌شود که مشتری به‌راحتی قابل شناسایی باشد.(نکته‌ای که باید بدانید این است که این کوکی هیچ خللی ‌‌در‌ روند سئوی سایت شما ندارد.) حال این مشتری با این مشخصات ‌‌در‌ هر وبسایتی قابل ردیابی است و اگر ما از ریتارگتینگ استفاده کرده باشیم می‌توانیم تبلیغاتمان را ‌‌در‌جای مناسبی که مشتریمان قرار دارد نمایش دهیم.

آمارهای دقیق و رسمی‌ نشان می‌دهد که تنها یک درصد از مشتریان شما ‌‌پس ‌از ورود به سایت خرید خود را نهایی می‌کنند؛ و ریتارگتینگ امکان مراجعه‌ی مجدد و مجدد آن‌ها را به وب‌سایت شما فراهم می‌کند. به افرادی که به سایت شما مراجعه کرده‌‌اند اما خرید نکرده‌‌اند مشتریان بالقوه گفته می‌شود. جالب است بدانید هزینه‌ی بازگرداندن مشتریان بالقوه نسبت به پیدا کردن مشتریان جدید بسیار به صرفه‌تر است و امکان خرید آن‌ها نیز بسیار بالاتر است. ‌‌در ‌این روش شما ‌‌در ‌یک دیتابیس اطلاعات و علاقه‌مندی مشتری را با توجه به جستجوی محصول مورد نظرش بدست آورده‌اید و فقط کافیست جلوی چشمش باشید تا بتوانید ‌‌در‌رقابت با سایر برندها برنده شوید.

آیا می‌دانید ریتارگتینگ تاثیرگذارترین روش تبلیغات آنلاین ‌‌در‌سال 2020 انتخاب شده است؟

طبق آمار کسانیکه از روش‌های تبلیغاتی آنلاین استفاده می‌کنند، ریتارگتینگ بهترین و موثرترین روش تبلیغات آنلاین است. و بهترین نرخ بازگشت سرمایه را به خودش اختصاص داده است.

‌‌در‌کمپین‌های ریتارگتینگ برخلاف کمپین‌های بنری معمول، تبلیغات شما به صورت هدفمند و ویژه فقط به مخاطبانی نمایش داده می‌شود که قصد خرید محصولتان را دارند و حداقل یکبار به وبسایت شما مراجعه کرده‌‌اند.

دلیل اینکه مشتریان ‌‌پس ‌از ورود به سایت شما بدون خرید کردن از سایتتان خارج می‌شوند این است که مشتریان ‌‌در‌ تصمیم‌گیری برای خرید مطمئن نیستند. از دلایل آن‌ها برای عدم خرید می‌تواند انتخاب‌های اشتباه گذشته و یا عدم اعتماد به خرید اینترنتی و یا ترس از سرزنش شدن توسط اطرافیانشان می‌باشد. و تنها راز بازگردانی و ترغیب آن‌ها به خرید تنها و تنها یک چیز است، برای شنیدن آن آماده اید؟

استمرار، استمرار، استمرار

مشتری برای کاملا مطمئن شدن از خرید باید به صورت پیوسته شما را ببیند. تبلیغات شما اگر ‌‌در‌سایت‌های مختلف به صورت پیوسته به او نشان داده شود، مشتری به صورت ناخودآگاه به شما اعتماد می‌کند. و مجددا تصمیم می‌گیرد تا از وب‌سایت شما بازدید کند. از تصمیم‌گیری تا اطمینان مشتری حدوداً 2 الی 3 هفته زمان می‌برد؛ ‌‌در‌این مدت مشتری به جستجو و تحقیقات و مقایسه می‌پردازد، ‌‌در‌این زمان مشتری به صورت مستمر باید برند ما را ببیند. تا با افزایش آگاهی او از بین سایر برندها، ما را انتخاب کند.

طبق آمار رسمی با استفاده از ریتارگتینگ احتمال خرید مجدد مشتری از ما تا 7 برابر افزایش می‌یابد. ‌‌در‌بین سایر روش‌های تبلیغات، ریتارگتینگ بهترین و تاثیرگذارترین و بهینه‌ترین روش تبلیغات آنلاین است. و بیشترین اثر بخشی را ‌‌در‌ افزایش نرخ بازگشت سرمایه(ROI)  دارد.

چه زمان‌هایی باید از ریتارگتینگ استفاده کرد؟

به طورکلی ریتارگتینگ برای دو هدف اصلی استفاده می‌شود: آگاهی‌بخشی ، تبدیل اجرا.

آگاهی‌بخشی (Awareness)

کمپین آگاهی بخشی ریتارگتینگ ‌‌در‌ زمان‌هایی استفاده می‌شود که شما می‌خواهید دوباره و دوباره مخاطبانتان را با سایت خود درگیر کنید. برای مثال شما می‌توانید به مشتریان بالقوه‌تان اتفاقات جدید را اطلاع‌رسانی کنید و یا حتی می‌توانید محصولات یا سرویس‌های مشابه با خواسته‌ی مشتری را به او نشان دهید. این کمپین در واقع پیش‌نیاز کمپین بعدی یعنی کمپین تبدیل اجرا می‌باشد.

تبدیل (Conversion)

در این روش فوق‌العاده شما فرآیندی ایجاد می‌کنید و برای آن فرآیند یک هدف تعیین می‌کنید. مخاطب ‌‌پس‌ از کلیک برروی تبلیغات شما و ورود مجدد به وبسایتتان، عملی را انجام می‌دهند که هدف شما از راه‌‌اندازی این کمپین می‌باشد. این هدف می‌تواند خرید یک محصول، خرید یک خدمت، ثبت نام یک سرویس، پرکردن فرمی خاص و یا… باشد.

‌‌در‌ این کمپین برای خرید مشتری یک قیف خرید طراحی می‌کنیم و برای هر مرحله از آن یک برنامه مشخص ‌‌در‌نظر می‌گیریم.

این مراحل می‌تواند به این ترتیب باشد:

 1. آگاه سازی مشتری که این کار به صورت تبلیغات ‌‌در‌سایر سایت‌ها صورت می‌پذیرد.
 2. توجه کردن به آن تبلیغ و ورود به سایت ما برای مشاهده
 3. ترجیح دادن محصول ما ‌‌پس ‌از مقایسه آن با محصولات سایر برندها
 4. خرید کردن از سایت ما
 5. وفاداری مخاطب به برند ما برای خرید‌های بعدی
 6. دفاع از برند که اگر به این مرحله رسیده اید شما مراحل بازاریابی خود را به خوبی به پایان رسانده اید و یک مشتری ‌‌ایده‌آل خواهید داشت.

چگونه به درستی از ریتارگتینگ استفاده کنم تا بیشترین بازخورد را از آن بگیرم؟

بهترین روش استفاده از ریتارگتینگ بدون شک دسته‌بندی مخاطبان می‌باشد. با یک مثال ساده این موضوع روشن می‌شود: مخاطبانی که به صفحه‌ی لباس زنانه مراجعه کرده‌‌اند با مخاطبانی که به صفحات خودرو مراجعه می‌کند از لحاظ سن جنسیت و سایر مشخصات متفاوت‌‌اند و باید ‌‌در‌دسته‌های جداگانه دسته‌بندی شوند. با این کار می‌دانیم که آن مخاطب ممکن است به چه وبسایت‌های دیگری مراجعه کند تا ما تبلیغات خود را به صورت هدفمند به او نمایش دهیم.

حتی می‌توانیم به یک دسته‌ی خاص از مشتریان، تبلیغی نمایش ندهیم.(فوق العاده نیست؟!!)

نکته‌ی بسیار مهم ‌‌در ‌ریتارگتینگ که حتما باید بدانیم این است که باید مخاطبانمان را ‌‌در‌ بازه‌های زمانی مشخصی ریتارگت کرده و به سایت برگردانیم چراکه مثلا شخصی که به دنبال خرید بلیط هواپیما بوده حتما باید همان روز بازدید تا یک الی دو هفته بعد ریتارگت شود. و یا شخصی که به دنبال خرید خودرویی لوکس بوده را باید ‌‌پس ‌از چند روز با همان محصول و محصولات مشابه آن ریتارگت کرد.

یک مدل ریتارگت بسیار معروف، ریتارگتینگ محصول است. ‌‌در ‌این کمپین مخاطبانی که ‌‌در‌ وب‌سایت شما به دنبال خرید محصولی خاص بوده‌‌اند را ‌‌در ‌وبسایت‌های دیگر پیدا کرده و به آن‌ها تبلیغات آن محصول و مشابه آن را نمایش دهید.

تحقیقات نشان می‌دهد این روش تبلیغ بسیار به‌صرفه می‌باشد و هزینه‌ی تبلیغات به ازای هر سفارش مشتری تا 50 درصد کاهش می‌دهد.

این سرویس بیشتر مناسب کسب‌وکارهایی است که تعداد زیادی محصول خدمت و یا آیتم دارند مانند:

 • وبسایت‌های هتل‌ها
 • وب‌سایت‌های رزرو بلیط
 • وب‌سایت‌های ارائه دهنده‌ی سرویس‌های آگهی
 • آژانس‌های مسافرتی
 • فروشگاه‌های اینترنتی فروش محصول
 • فروشگاه‌های اینترنتی ارائه دهنده‌ی خدمت
 • و کلیه وبسایت‌هایی که ارزشی برای ارائه دارند.

نمونه‌های موفق استفاده از تبلیغات ریتارگتینگ

تخفیفان

تخفیفان فقط با استفاده از همین روش توانست افزایش فروش چشمگیری به دست آورد. به این صورت که سایت تخفیفان به کسانیکه محصولاتی را به سبدخرید خود اضافه می‌کردند اما به هردلیلی خرید خود را نهایی نمی‌کردند با استفاده از ریتارگتینگ، تخفیفاتی برای تکمیل سبدخریدشان نمایش می‌داد تا آن‌ها را تشویق به تکمیل خریدشان کند.

گاج

گاج مارکت به کاربرانی که از وب‌سایتش محصولی خاص را جستجو کرده‌‌اند ‌‌در‌ سایر وبسایت‌ها همان محصول یا محصول مشابه را نمایش می‌دهد.

مقداد آی‌تی

فروشگاه آنلاین محصولات IT و لوازم جانبی مقداد آی‌تی با مشکل بسیار جدی عدم نهایی کردن خرید محصول توسط مشتری مواجه بود. به دلیل قیمت بالای محصولات الکترونیکی و عدم اعتماد مشتری به خرید محصول اینترنتی هرساله با میزان زیادی خسارت‌های مادی و معنوی مواجه بود. برای حل این مشکل ریتارگتینگ بهترین انتخاب بود. کمپین ریتارگتینک آن از خرداد 98 آغاز و تا دی‌ماه 98 ادامه داشت و ‌‌در‌ این مدت فروش اینترنتی خود را تا چندین برابر افزایش داد. تعداد سفارشات مقداد آی‌تی ‌‌در ‌این مدت تا 1018 درصد افزایش یافت. و حجم فروش آن 633 درصد نسبت به خرداد 98 افزایش یافت.

 

اگر شما هم می‌خواهید در زمینه ریتارگتینگ اقداماتی انجام دهید و بازاریابی اینترنتی خود را گسترش دهید، می‌توانید با شماره تلفن 02191012090 تماس بگیرید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *