۱۰ ویژگی برجسته یک مدیر نمونه

مدیر نمونه

۱۰ ویژگی برجسته یک مدیر نمونه

علی‌رغم اینکه یک مدیر نمونه باید از استعداد‌ها و توانمندی‌های افراد بهره بگیرد تا بهترین نتیجه‌ها را رقم بزند، لازم است ویژگی‌ها و توانایی‌های دیگری نیز داشته باشد تا او را از یک مدیر عادی متمایز کند. البته تفاوتهایی بین مدیر و رهبر وجود دارد که پیشنهاد میکنم مقاله تفاوت رهبری و مدیریت چیست؟ را مطالعه کنید.
این ویژگی‌ها را یک به یک بررسی میکنیم:

خلاقیت

خلاقیت یک مدیر دقیقا همان چیزی‌ست که او را از دیگران متمایز می‌کند، در واقع خلاقیت جرقه‌ایست که طرح و نقشه را پیش می‌برد و به فرآیند انجام کار جذابیت میبخشد.

آگاهی از ساختار

زمینه ای که در آن فعالیت میکنیم همیشه مجموعه‌ای از محدودیت‌ها و دستورالعمل‌هایی را داراست که چارچوبی را برای فعالیت مدیران و اعضا تعیین میکند؛ یک مدیر موفق میداند که چطور در این چارچوب عمل کند تا مانع پیشرفت کار نشود

بینش

بینش یعنی توانایی شناخت بدون استفاده از فرآیندهای منطقی؛ این همان سنگ بنای هوش هیجانی است. افرادی که بینش عمیق دارند اغلب قادر به درک احساس و تفکر دیگران هستند؛ در نتیجه، قادر هستند از طریق درک عمیق خود به دیگران پاسخ دهند. بنابراین هرچه بینش یک فرد قوی تر باشد، مدیر قوی تری خواهد بود.

دانش

داشتن حداقل میزان دانش در حوزه مدریت برای یک مدیر کاملا ضروری است. مبنای این دانش باید به گونه ای سازماندهی شده و یکپارچه باشد که توجه به کارکنان و نیاز آنها را برای یک مدیر در اولویت قرار دهد؛ یک مدیر عالی صرفا داشتن دانش را کافی نمیداند و از هرآنچه که میداند بطور کابردی استفاده میکند.

تعهد

یک مدیر باید متعهد به موفقیت پروژه و همینطور تمام اعضای تیم باشد. او باید دید خود را نسبت به تیم جمعی حفظ کند و آنها را به سمت نتیجه نهایی سوق دهد. این تعهد مدیر است که تیم را به تلاش هرچه بیشتر در راستای دستیابی به هدف ترغیب میکند

انسانیت

مدیرانی که انسانیت خود را حفظ کرده اند و پشت نقاب قدرت پنهان نشده اند، کارمندانشان را جزیی از ارزش های خود میدانند. یک مدیر خوب از اینکه خودش باشد ترسی ندارد.
مدیرانی که با انسانیت با دیگران رفتار میکنند و به آنها احترام میگذارنند اسوه وظیفه شناسی و وفاداری هستند.

سازگاری

قابلیت انعطاف پذیری و سازگاری از ویژگی های ارزشمند یک مدیر است. انعطاف پذیری یعنی شخص برای انجام امور به چیزی وابسته نباشد و در صورت لزوم به سرعت تغییر کند.
انعطاف پذیری و سازگاری در نهایت موجب پاسخ سریع به هر موقعیت غیرمنتظره میشود

راحتی

یک مدیر نمونه نه تنها نتایج برجسته ای را به ارمغان می آورد، بلکه در طی فرآیند انجام کار احساس راحتی میکند. این احساس نه تنها موجب مختل شدن نتیجه نخواهد شد بلکه به پیشرفت و حرکت رو به جلو تیم نیز کمک میکند
راحتی مکمل جدیت در کار است و نهایتا منجر به دستیابی به نتایج قوی و درخوری خواهد شد.

نظم و انضباط

نظم و انضباط یعنی توانایی سازماندهی. این توانایی برای یک مدیر بسیار حایز اهمیت است زیرا برخورداری از این توانایی کیفیت رهبری یک مدیر را دوچندان میکند.

فکر بزرگ، اقدامات کوچک

یک مدیر نمونه در عین توجه به جزئیات فکرهای بزرگی در سر دارد؛ همین جزئیات و اقدامات کوچک به نتایج بزرگ منجر خواهد شد؛ یک مدیر موفق در انجام هر دو امر مهارت دارد: فکر بزرگ و عین حال توجه به جزئیات.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *