بازاریابی تلفنی؛ آیا بازاریابی تلفنی جوابگو است؟


بازاریابی تلفنی با این که از نظر عده زیادی کاملا مقولیه ای رد شده و نا موفق است ولی در کل درصورتی که درست اجرا گردد موفق خواهد بود. در این بازاریابی از طریق تلفن به ساده ترین راه نسبت به ارایه محصولات و خدمات پرداخته می شود. اگر این بازاریابی درست انجام شود جوابگویی بالایی خواهد داشت.

در این بازاریابی فروشنده از طریق تلفن کالا و خدمات خود را با مشتری به صورت مستقیم عرضه می‌کنند. اگر بازاریاب در مکالمه تلفنی خود دقت و تجربه کافی داشته باشد مشتری را بهتر از ارائه رو در رو میتواند متقاعد نماید و فروش موقف همراه داشته باشد.

رایج‌ترین نوع بازاریابی تلفنی این است که فروشنده با مشتری تماس می‌گیرد و کالای خود را از جنبه های مختلف تعریف می کند. بیشتر اوقات تحت تاثیر این مکالمه ماهرانه مشتری جذب می‌شود. بازاریاب یا شخص تلفن کننده باید صداقت در گفتارش چنان باشد که مشتری احساس نکند سر او کلاه گذاشته میشود. در بازاریابی تلفنی سعی شود مزاحمت برای مشتری ایجاد نشود او را خسته نکنید. در مواقعی که مشتری علاقه به شنیدن ندارد سعی به این کار نشود.

در مناطق مختلف روش‌های بازاریابی تلفنی تفاوت دارد مثلاً در یک کشور به توریسم و تفریحات مختلف پرداخته می‌شود اما در ایران بیشتر خدمات بیمه و کلاسهای کنکور و دانشگاهی به این کار مبادرت می ورزند. باید توجه شود در بازاریابی تلفنی برای متقاعد کردن مشتری کار کمی سخت تر از حضور مشتری در مقابل بازاریاب است.

برای شروع بازاریابی تلفنی چه کار کنیم؟

۱- لیستی از مخاطبان تهیه کنیم

بهتر است شماره هایی که تهیه می‌کنیم هدفمند باشند و تا حدی از خصوصیات مشتری احتمالی اطلاع داشته باشیم

۲- شناخت کافی از محصولات و خدمات خود

از محصولات و خدمات خود شناخت کافی داشته باشید تا در تماس تلفنی راحت و ماهرانه آن را ارائه و توضیح دهید. ارائه خدمات نامطلوب به مشتری کسب و کار را با شکست روبرو می کنند.

۳- تحقیق و بررسی بازار از محصولات خود

قبل از شروع به کمپین بازاریابی خود تحقیق بازار باید داشته باشید می توانید تلاش و نیازها و سابقه خرید را تهیه کنید.

 

فنون بازاریابی تلفنی

۱- لحن و بیان مناسب

برای متقاعد کردن مشتریان لحن و کلام اهمیت زیادی دارد

۲- از کلمات مثبت و انرژی زا استفاده شود

باید کلمات اثر بخش و نیرو دهنده باشد و در جواب منفی مشتری دوباره انرژی مثبت را به مخاطب منتقل کنند

۳- از پر حرفی و طرح سوالات بیهوده پرهیز کنید

نیازهای مشتری را دریابید و طبق نیازها سوال طرح شود. احتمال دارد مشتری با کلمه خیر جواب بدهند شما دلسرد نشوید و باز هم ادامه دهید تا به جای برسید که به علاقه او نزدیک گردد

۴- یادداشت برداری کنید

از حرف های مشتری حداقل امکان یادداشت برداری کنید

۵- پاسخگوی سوالات مشتری باشید

باید برای اینکار اطلاعات کامل داشته باشید از خدمات و محصولات خود اطلاع کافی داشته باشید.

 

ارزیابی کمپین بازاریابی تلفنی خود

درصد موفقیت خود را ارزیابی کنید ببینید در کدام منطقه جغرافیایی بهتر عمل کرده اید و جواب بهتری گرفته اید.

 

نتیجه

ارزان ترین راه بازاریابی، بازاریابی تلفنی است که در این تکنیک از پیامک و ایمیل هم استفاده می‌شود و فروش محصول به این شیوه به خاطر ارزان قیمت بودن آن نباید شما را فریب دهد و دست از بازاریابی های دیگر بردارید از شنیدن صدای منفی عقب نشینی نکنید این کار زمان‌بر است چون نوپا و جدید است هر چه حسن شهرت شما بالاتر باشد جوابگوی بازاریابی تلفنی بهتر عمل خواهد کرد.

 

نویسنده: سیف‌اله ملکی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *