فرآیند استعلام قیمت و خرید تیرآهن


امروزه تیرآهن یکی از مصالحی است که در ساختمان سازی از نقش مهمی برخوردار است. بر همین اساس، قیمت این کالا برای کلیه فعالان در این حوزه اهمیت ویژه ای دارد.

آهن آلات در شکل های مخلتفی به تولید در صنایع استفاده می شوند. در مورد مهمترین محصولات کاربردی آهنی می توان به انواع میلگرد، انواع ورق، انواع تیرآهن و غیره اشاره کرد.

شما می توانید در صورت نیاز به خرید هر یک از محصولات فولادی به صورت آنلاین از سایت های مختلف استعلام قیمت کنید.

تیرآهن چیست؟

یکی از اساسی ترین پروفیل های ساختمانی، تیرآهن می باشد که در پروژه های ساخت و ساز از آن استفاده می شود.

شرکتBethehem ، شرکتی آمریکایی بود که نخستین بار این نوع تیرآهن را ایجاد کرد و توانست جایگاه بسیار مهمی را در ساخت و سازهای مهم، مانند پل سازی، ساخت آسمان خراش و غیره ایفا می کند.
تیرآهن ها نیز مانند سایر مواد و مصالح دارای انواع مختلفی هستند و در ساخت و طراحی آن ها استانداردهای مختلفی رعایت می گردد.
در این مطلب قصد داریم شما را با تیرآهن و انواع استانداردهای آن آشنا سازیم.

در اینجا و در ابتدا لازم است دو اصطلاح حائز اهمیت راجع به ساختار تیرآهن را بیان کنیم:
جان تیر آهن : همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، به قسمت اصلی و بخش میانی تیر آهن، جان تیر آهن می گویند.
بال تیر آهن : به کناره ها و لبه های یک تیر آهن ، بال تیر آهن می گویند.

تیرآهن در استاندارهای مختلفی به تولید می رسد. در حالت کلی، تولیدکنندگان تیرآهن از دو نوع استاندارد برای تولید آن استفاده می کنند؛ استاندارد IPE و استاندارد INP

استاندارد  IPE

محصولاتی که بیشتر تولید کشورهای اروپایی و ایران هستند، از این نوع استاندارد هستند. می توان گفت که واضح ترین مشخصه این نوع از تیرآهن، ضخامت بال های آن در ابتدا و انتها کاملا یکنواخت می باشد. معمولا نقشه هایی که توسط مهندسین کشورمان در ایران طراحی می شوند، براساس این نوع تیرآهن هستند. همین عامل باعث شده که این نوع از تیرآهن از محبوبیت خاصی برخوردار باشد. این تیر آهن معمولی و استاندارد در ایران کاربرد زیادی دارد. این تیر آهن طبق استاندارد اروپا تولید می‌شود و ضخامت بال آن ثابت است. کاربرد تیر آهن در ساختمان به صورت ستون، خرپا، نعل درگاه، تیر در پوشش سقف‌ها و پل‌های لانه زنبوری است. بیشتر تیرآهن های وارداتی IPE از کشورهایی مثل لهستان، اسپانیا، آلمان، کره و دیگر کشورها وارد می شوند. علاوه بر این، بیشتر تیرآهن هایی که از نوع استاندارد IPE در بازار موجود هستند از کشورهایی نظیر چین و روسیه هستند.

استاندارد INP

بیشتر محصولات کشور چین و روسیه براساس این نوع از استاندارد تولید می شوند. از مشخصات تیرآهنی که با این نوع از استاندارد تولید می شود، می توان به نازکی بال ها در ابتدا و ضخیم شدن تدریجی آن در انتها اشاره کرد. ظاهر این نوع از تیرآهن به گونه ای است که اگر به دقت به آن نگاه کنید، متوجه شیب ملایم آن در ضخامت بال ها خواهید شد.

هم اکنون کلیه تیرآهن های موجود در بازار که از کشورهای دیگر وارد می شوند، از دو این نوع استاندارد می باشند.

با این حال، با توجه به اینکه این کشورها هر دو نوع استاندارد از تیرآهن را تولید می کنند، معمولا مصرف کنندگان در تشخیص آن ها دچار مشکل می شوند. بسیار پیش آمده که بعد از خرید و تخلیه کالا در محل ساخت و یا در نیمه ساخت متوجه نوع واقعی تیرآهن شده اند. در حالی که نقشه ساخت بر اساس تیرآهن IPE بوده، اما از تیرآهن با استاندارد INP استفاده شده است. به این ترتیب، سرمایه گذاران دچار ضرر و زیان می شوند.

در صورتی که نقشه ها بر اساس INP طراحی می شدند، باز هم امکان این اشتباه وجود داشت.

از تیرآهن های بارز و باکیفیت در داخل ایران، تیرآهن ذوب آهن اصفهان می باشد. مشخصه بارز این تیرآهن، آرم ESCO می باشد که در یک طرف تیر آهن درج شده است. این آرم به جسته و به فاصله هر دو متر بر روی تیرآهن تولیدی این کارخانه حک شده است.

انواع تیرآهن

‌همانطور که پیش از این اشاره کردیم، تیر آهن اساسی‌ترین پروفیل ساختمانی است که بعضاً در پروژه‌های صنعتی نیز کاربرد دارد. برای ساختن ستون‌های اسکلت فلزی‌ از تیرآهن‌های I دوبل ‌یا بال پهن‌های تکی‌ H ‌شکل استفاده می‌شود.

تیر آهن معمولا به سه صورت در بازار مشاهده می شود:

تیرآهن  IPE (استاندارد ایران و اروپا)

تیراهن INP  (استاندارد چین و روسیه)

تیرآهن IPB (بال پهن)

‌تیرآهن IPE و INP به ارتفاع ۸۰ تا ۶۰۰ میلی متر و تیرآهن IPB به ارتفاع ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی متر تولید می‌شود. ‌کاربرد تیرآهن در ساختمان به صورت ستون، خرپا، نعل درگاه، تیر در پوشش سقف‌ها و پل‌های لانه زنبوری است.

انواع روش های برش تیرآهن

در حال حاضر و با توجه به تکنولوژی های موجود، به دو روش زیر می توان تیرآهن ها را برش داد:

برش به روش کوپال (روش سرد) :
در این روش از یک دستگاه به نام قطع کن سنگین استفاده می شود. این دستگاه که به برش مخصوص نیز مجهز است ، تیرآهن ها را به صورت سرد و در امتداد خط قطع می کند.

برش به روش برنول (روش گرم) :
در این روش یک کارگر ماهر با شعله قوی حاصل از ترکیب استیلن و اکسیژن به همراه لوله برنول، اقدام به برش تیر آهن می کند.

استعلام بهترین قیمت میلگرد

شما می توانید بر حسب نیاز خود به هر یک از محصولات فولادی، در بستر اینترنت قیمت آن را بیابید.

سایت های بسیاری وجود دارند که قیمت محصولات فولادی محتلف را به صورت لحظه به لحظه در اختیار همگان قرار می دهند. یکی از این سایت ها، سایت آهن ملل اصفهان می باشد که همواره و به صورت لحظه به لحظه قیمت تیرآهن، قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی را در سایت و کانال تلگرام خود منتشر می کند. علاوه بر این، این شرکت هر روز در صفحه اینستاگرام خود میانگین قیمت، تحلیل بازار و روند بازار را به صورت روزانه در اختیار شما عزیزان قرار می دهد.

 

سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ی کافه کسب‌وکار در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *