11 راه حل کلیدی برای ایجاد بازاریابی محتوا تاثیرگذار


همین حالا که شما در فکر جذب مخاطب از طریق اینترنت هستید شرکت‌های بزرگ و کوچک بسیاری هستند که در این فضای به شدت رقابتی در حال مبارزه برای جذب مشتری هستند. سرمایه گذاری روی تبلیغات دیجیتال ضروری است، اما کسب و کارهای کوچک توان پرداخت چنین هزینه هایی را ندارند. راه حل چیست؟ راه حل این است که به سمت بازاریابی محتوا تاثیرگذار حرکت کنید. در این مطلب به 10 روش کلیدی برای کمک به بازاریابی محتوا تاثیرگذار میپردازیم.

1- برنامه داشته باشید

شما در اولین قدم برای بازاریابی محتوا تاثیرگذار نیاز به یک برنامه دارید. داشتن برنامه از تهیه اهداف بازاریابی تا نوع محتوا است. با تعیین اهداف درست بازاریابی محتوا و مشخص نمودن و یافتن مخاطبین آنها به سمت شما خواهند آمد. در تولید محتوا مطمئن شوید که اهدافی که مشخص کرده اید مناسب کسب و کار شما هستند و محتوای تولیدی شما جوابگوی نیازهای مخاطبین و صنعت شما هست یا خیر.

سپس بررسی کنیه که مخاطبین شما محتوای تولیدی شما را دوست دارند و آنها را پیگیری میکنند و یا با مطالعه یا مشاهده محتوای شما به اطلاعاتشان در حوزه تخصصی کاری شما افزوده میگردد یا خیر. همچنین یک فرد را برای بررسی و پاسخ به سوالات و مشکلات مخاطبین خود قرار دهید تا با آنها تعامل بیشتری داشته باشد.

اهداف و برنامه به شما کمک میکند تا بفهمید بهترین نوع محتوا (متنی، ویدئویی، صوتی و تصویری) و بهترین کانال ارتباطی شما با کاربران و مخاطبین شما کدام است و بر اساس آن تصمیمات استراتژیک اخذ کنید.

2- یک تقویم محتوا داشته باشید

هنگامی که برنامه مشخص و هدف برای خود تعیین می‌کنید با احتمال بسیار بالا به آن خواهید رسید، توجه داشته باشید برای هر کانال باید متاسب با نوع آن به تولید محتوا بپردازید. به عنوان مثال در توییتر شما میتوانید روزانه چندین توییت ارسال کنید و در فیس بوک یک پست در روز تعداد مناسبی است.

یک تقویم بازاریابی با کیفیت برنامه مشخص برای محتوای شما خواهد داشت همچنین به شما کمک خواهد کرد تا از تکرار یا درگیری های روزمره برای تولید محتوا جلوگیری به عمل بیاورد عموماً یک تقویم محتوا دارای ۲ خصیصه مهم می باشد

برنامه مدون و کامل برای پست گذاری شما در وب سایت و شبکه های اجتماعی (پیشنهاد می‌کنیم مقاله  اشتباهات در بازاریابی شبکه های اجتماعی را مطالعه کنید )

یک عنوان یا سر مقاله ای از آنچه که در آینده منتشر خواهد کرد

 

3- در مورد محتوای خود بیشتر بدانید

شما باید در صنعت خود تمرکز کنید و آموزش های خود را برای مخاطب آماده کنید بررسی کنید که مخاطبین شما چه چیزهایی را دوست دارند و دنبال چه نوع محتوایی هستند

محتوای مناسب همیشه باید به مخاطبین کمک کند و در حل مشکل آنها راه کار مناسبی ارائه دهد شما همچنین با استفاده از ابزارهایی مانند گوگل آنالیتیکس آمار و رفتار مخاطبین خود را بررسی کنید .

 

4- صرفاً برای فعال بودن پست نکنید

راحت باشد که شما در روز ۵ یا حتی بیشتر از این تعداد پست در شبکه های اجتماعی خود منتشر کنید اما اگر این مطالب برای مخاطبین شما جذاب و مناسب نباشد به سرعت مخاطبین خود را از دست خواهید داد پس صرفاً برای اینکه در شبکه های اجتماعی فعال به نظر بیایید تولید محتوا نکنید، اولویت شما همیشه باید بر کیفیت باشد تا کمیت.

 

5- به صورت افراطی از کلمات کلیدی استفاده نکنید

همانطور که محتوای با کیفیت تاثیر بسیار زیادی بر روی بازاریابی شما خواهند داشت محتوای با کیفیت پایین نیز می توانند روی تلاش های شما در زمینه سئو تاثیر منفی بگذارد. کلمات کلیدی یک ابزار ضروری هستند؛ اما زمانی که با سوء استفاده در محتوای سایت شما استفاده شوند نتایج نامطلوب برای وب سایت شما خواهند داشت. به جای پر کردن پست‌تان با کلمات کلیدی زیاد، از یک یا دو کلمه کلیدی خوب در محتوا استفاده کنید. همچنین برای پست های ویدیویی و تصویری حتما از تگ های alt ، متا توضیحات و نام فایل برای بهبود سئو استفاده کنید.

 

6- از انواع محتوا استفاده کنید

بسیاری از کسب و کارها به اشتباه فقط به تولید محتوای متنی می پردازند محتوای خوب باید با استفاده از متن، تصویر، ویدئو، صوت و… ترکیب شود تا محتوای مطلوب کاربر باشد.  با تنوع بخشیدن به محتوای خود مخاطبین بیشتری به دست خواهید آورد همچنین تعامل شما با مخاطبین‌تان نتیجه بخش‌تر خواهد بود.

انواع محتوا برای بازاریابی محتوا تاثیرگذار

  • اینفوگرافیک
  • محتوای متنی
  • محتوای ویدئویی
  • محتوای صوتی یا پادکست
  • ایبوک
  • و…

 

7- تست و بررسی

محتوا را طوری تولید کنید که مخاطبین از دیدن آن لذت ببرند و یا آن را به اشتراک بگذارند و به تمامی پرسش‌هایشان در زمینه تخصصی کار شما برسند.

همیشه سعی کنید در تولید محتوا آزمون و خطا کنید تا سلیقه مشتری  به دستتان بیاید و بررسی کنید که کدام نوع تولید محتوا برای مخاطبین شما جذاب تر است و بازخورد مناسب تری از آن دریافت می کنید. به عنوان مثال شما متوجه می‌شوید که عنوان “ده مورد از برترین” بهتر است از “چگونه” این در حالیست که عنوان هایی که با چگونه آغاز می شوند یکی از بهترین عناوین عمومی تولید محتوا هستند.

بررسی مداوم به شما کمک می کند تا بینش بهتری برای بهبود محتوای خود داشته باشید

 

8- از پست میهمان کمک بگیرید

احساس خلاقیت تولید محتوا ندارید می‌توانید از نویسندگان مهمان سایت خود کمک بگیرید. برخی از نویسندگان میهمان به صورت رایگان یا پولی می‌توانند در تولید محتوا به شما کمک کند. 

 

9- تولید دائمی محتوای جدید

شما خیلی راحت می توانید تولید محتوا را کنار گذاشته و دیگر از این استراتژی استفاده نکنید، چرا که به گفته خیلی از افراد این استراتژی بسیار زمانبر و دشوار است اما هر پستی که شما ایجاد می کنید به حضور شما در بین مخاطبین کمک بسیاری می کند. شما نمی توانید به همین تعداد مخاطبینی که به دست آوردید بسنده کنید و باید همواره سعی در جذب مخاطبین جدید داشته باشید و در کنار آن به حفظ مخاطبین فعلی خود ادامه دهید صفحات و وب سایت های کسب و کار های رقیب به سرعت مخاطبین شما را از چنگال شما بیرون خواهند کشید. 

 

10- ایده گرفتن از رقبا

یکی از راه های تولید محتوای موثر و جذاب بررسی عملکرد رقبا یا حتی کسب و کارهایی در صنایع دیگر می باشد. یادتان باشد باید ایده گرفتن و الگو برداری (نه کپی) می‌توانید محتوایی جذاب و نتیجه بخش تولید کنید. با بررسی صفحات اجتماعی استارتاپ های موفق کشور یا جهان می‌توانید ایده‌هایی بسیار جذاب در بازاریابی محتوایی خود داشته باشید.

 

11- رابطه بین محتوا

تمام محتوایی که شما تولید می‌کنید و در کانال های ارتباطی خود مثل صفحات اجتماعی وب سایت خبرنامه و غیره منتشر  می‌کنید راه و روش هایی تبدیل کنید و از آنها در سایر روش های خود استفاده کنید. به عنوان مثال اگر شما یک مقاله جذاب در وبلاگ خود منتشر کرده اید می توانید آن را به یک فایل صوتی تبدیل و در سایت خود منتشر کنید. یا اگر یک ویدیوی جذاب در اینستاگرام خود قرار داده اید به سادگی می توانید به صورت یک گزارش کامل در سایت خود منتشر کنید و روابط بین آنها را به مخاطب اطلاع دهید با این کار هم مخاطبین جدیدی به دست خواهید آورد و هم تولید محتوا انجام داده اید که کاملا با استراتژی بازاریابی محتوایی شما همسو است.

 

نتیجه گیری

قطعاً بازاریابی محتوایی یکی از روش های زمان گیر و سخت در بازاریابی دیجیتال است اما بارعایت موارد خیلی ساده می توانید آن را به یکی از ابزارهای مهم بازاریابی خود تبدیل کنید و نتیجه آن را در کوتاه ترین زمان ممکن در کسب و کار اینترنتی خود مشاهده کنید.  حتما برای خود یک برنامه بازاریابی محتوایی داشته باشید و یک تقویم بازاریابی محتوا ایجاد کنید و صرفاً تولید محتوا در یک قالب خاص مثلاً متن بسنده نکنید و و صرفاً به یک شبکه اجتماعی وابسته نباشید و محتوای خود را در کانال های مختلف محتوایی منتشر کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *