۱۰ استراتژی قدتمند بازاریابی اینترنتی


رشد یک کسب و کار آسان نیست؛ زیرا اول از همه نیاز به یک ایده‌ی قابل اعتماد دارید و همینطور باید استراتژی بازاریابی مناسبی را در نظر داشته باشید. از آنجا که باید طرح یک کسب و کار سودآور باشد لازم است هدف مورد نظر خود را تعریف کرده و آنرا ارزش گذاری کنید؛ مثل اینکه آیا محصولات، خدمات و اطلاعات خاصی را به فروش می گذارید؟ یا اینکه چیز دیگری را برای فروش در نظر دارید. بدون استراتژی های بازاریابی، دوام و ماندگاری در یک کسب و کار عملاً غیرممکن است.

شناسایی راهبردهای مناسب فروش محصولات در کسب و کارتان به علم موشکافانه نیاز دارد. باید پیام خود را به مخاطبان مناسب و مرتبط با حیطه کسب و کارتان برسانید، البته باید این کار را به طور موثر انجام دهید.

چگونه باید به یک دید وسیعی در فروش برسیم؟ پاسخ به این سوال به علت توجه ما به رسانه‌های اجتماعی، بهینه سازی موتورهای جستجوگر، وبلاگ نویسی و تبلیغات کار آسانی است. حقیقت این است که فقط فکر کردن به این موضوع باعث پیشرفت کار شما نخواهد شد اگر احساس میکنید به بن بست خورده‌ اید، به مبارزه ادامه دهید.

10 استراتژی بازاریابی

 

کارآفرینانی که خیلی مشغول کار “در” کسب و کار خود هستند کار “بر روی” کسب و کار خود را فراموش میکنند.

 

همه ما میدانیم که اغلب از استراتژی بازاریابی مناسبی که به کسب و کار ما کمک می‌کند غافل هستیم، باید گفت که نگران نباشید، یک لحظه به عقب برگردید و پیام های خود را تجزیه و تحلیل کنید و این سوال را از خود بپرسید که چگونه به طور موثر به یک مجموعه بزرگتری از مخاطبان بدون اینکه چیز زیادی را از دست بدهید، دسترسی پیدا کنید. مهم نیست که از کدام استراتژی بازاریابی استفاده می کنید، اگر شما یک قیف فروش موثر نداشته باشید و تحقیقات خود را بهینه نکنید فقط پول خود را هدر داده اید.

پس بهترین استراتژی بازاریابی چیست؟

برای پاسخ به این سوال که بهترین استراتژی بازاریابی چیست؟ جواب روشنی وجود ندارد که تمامی موقعیت‌ها را در بر بگیرد و بدون صرف هزینه های زیاد بتوان آنها را انجام داد و به مشتریان بیشتری دست یافت؛ میدانیم که اکثر کسب و کارها در این زمینه با مشکل مواجه می‌شوند؛ واضح است که باید یک دید گسترده داشت تا به یک فروش عالی دست یافت، ولی کسب و کارها برای داشتن یک دید گسترده باید هزینه بیشتری صرف کنند. هرچند این کارها به زمان بیشتری نیاز دارند پس اگر پول زیادی ندارید باید حتما زمان کافی داشته باشید در این صورت زمان خود را تقسیم کنیم تا پایه های کسب و کار خود را بنا کنید و آن را به یک کسب و کار قوی تبدیل کنید، بطور خستگی ناپذیر به راه خود ادامه دهید و برای ایجاد یک رابطه واقعی با مشتری صادقانه تلاش کنید.

۱- از شبکه های اجتماعی استفاده کنید.

10 استراتژی بازاریابی

 

نباید شبکه های اجتماعی را نادیده بگیرید زیرا تمامی جادوهای کسب و کار در آنجا اتفاق می افتند برخی از کسب و کارها در بیشتر همین شبکه های اجتماعی پا گرفته اند (به شما پیشنهاد میکنیم مقاله نقش شبکه‌های اجتماعی در بازاریابی چیست؟ و تکنیک های سئو اینستاگرام را نیز مطالعه کنید.)؛ در ابتدا شاید فعالیت در شبکه های اجتماعی سخت به نظر برسد ولی اگر دست بکار شوید و اولین پست خود را منتشر کنید پس از گذشت زمان کار برای شما آسان تر و آسان تر خواهد بود. (به شما پیشنهاد میکنیم اینفوگرافیک بهترین زمانها برای پست‌ گذاری در شبکه های اجتماعی را نیز ببینید.) البته اگر پول زیادی برای دور ریختن دارید میتوانید شخصی را برای اداره شبکه های اجتماعی خود استخدام کنید و اگر تمایلی به اینکار ندارید میتوانید خودتان به راحتی اداره آن را بر عهده بگیرید. فعالیت خود را رسما شروع کنید و در رابطه با افکار و کالاهای خود پست هایی را منتشر کنید، هر چیزی که به نظرتان مفید و مرتبط می آید را به اشتراک بگذارید، مطالبی که باعث میشوند مخاطبان شما در مورد شما و کسب و کارتان و یا حتی صنعتی که در آن فعالیت میکنید بیشتر بدانند. میتوانید از پلت فرم هایی مثل اینستاگرام، توییتر و اسنپ چت استفاده کنید تا پیام خود را مستقیما مطرح کنید، کسب و کاهای موفق دیگر را پیدا کنید و حتی با مشتریان بالقوه ای که ممکن است به دنبال کالا یا خدمات شما باشند، در ارتباط باشید. این یکی از روش های بازاریابی بسیار قدرتمند است.

۲- ویدیو های آموزشی تولید کنید.

10 استراتژی بازاریابی

یکی از موثرترین روشهای استراتژی بازاریابی برای کسب درآمد در کارتان این است که ویدیو های آموزشی تولید کنید. در واقع به این کار ویدئو مارکتینگ گفته میشود. چیزهای مفیدی را به مردم آموزش دهید و ازاین طریق آنها را همراه و همگام با خود نگه دارید. آموزش های گام به گام بهترین نوع آموزش هستند؛ هر چه در این کار بهتر و پر قدرت تر عمل کنید و ارزش های زیادی را ارایه دهید زودتر دیده میشوید و در نهایت فروش خود را افزایش خواهید داد. امروزه یوتیوب بعد از گوگل دومین موتور جستجوگر بزرگ دنیا محسوب میشود و اگر کسی بخواهد چیزی را به صورت بصری آموزش ببیند حتما به یوتیوب سر میزند احتمالا شما هم تا کنون چندین بار اینکار را کرده اید..
بنابراین فقط از خودتان بپرسید که چه چیزی را می توانید در رابطه با کسب و کارتان آموزش دهید؟ چیزی که به درد مصرف کنندگان و مخاطبان شما بخرد.
شاید سخت ترین قسمت این کار این باشد که برخی افراد از شنیدن صدای ضبط شده خودشان متنفرند و حتی دوست ندارند فیلم ضبط شده خودشان را ببینند؛ باید گفت که در حال حاضر، مجبور نیستید در تصویر ظاهر شوید، ولی صدای شما حتما باید شنیده شود ولی در کل نمیتوان از اهمیت دیده شدن غافل شد!
پس از همین امروز شروع کنید و ویدیوهای مفید و ارزشمند خود را تولید کرده و در اختیار مخاطبانتان قرار دهید.

۳-  وبلاگ نویسی کنید.

10 استراتژی بازاریابی

دیگر استراتژی بازاریابی داشتن یک وبلاگ برای کسب و کارتان است. اگر یک وبلاگ برای کسب و کارتان ندارید، باید بلافاصله یکی راه اندازی کنید. اما فقط نباید در وبلاگ خود مطالبی را منتشر کنید و لازم است بیشتر دیده شوید.

حقیقت این است که اگر راه و چاه کار را ندانید وبلاگ شما صرفا مثل یک بیابان خشک و بی روح خواهد بود.
وبلاگ نویسی فقط به این معنا نیست که صرفا نظرات خود را در وبلاگ منتشر کنید بلکه باید به صورت رسمی وبلاگ نویسی کنید. از سیستم عامل هایی مانند Medium برای ارسال محتوا استفاده کنید. همچنین میتوانید پاسخ سوالات را در Quora و Reddit بدهید و یا حتی از LinkedIn استفاده کنید.

بسترهای دیگری نیز وجود دارند که هر کسی می تواند در آنها پست گذاری کند، بستر هایی که مخاطبان گسترده ای دارند و به شما این امکان را می دهد که فورا و در کوتاه ترین زمان در معرض دید عموم قرار بگیرید.

اگر وبلاگ نویسی میکنید مطمین باشید که مطالب موثر و مفیدی را منتشر میکنید و از انتشار مطالب بی ارزش خودداری کنید، تنها در اینصورت است که مطالب شما تاثیر بسزای خود را در مخاطبان خواهد داشت.

۴- بهینه سازی موتورهای جستجوگر را جدی بگیرید.

10 استراتژی بازاریابی

این حوزه از بازاریابی بسیار مهم است و توجه به آن اهمیت ویژه ای دارد، اما بسیاری از افراد ترس خاصی از این حوزه دارند؛ بله درست است که سئو قدری ترسناک به نظر میرسد ولی در عین حال میتواند بسیار قدرتمند باشد؛ اگر بدانید که چطور روی آن سرمایه گذاری کنید و آن را به درستی انجام دهید دیگر محدودیتی برای شما وجود نخواهد داشت. شرکت ها و مراکزی هستند که اینکار را به شما آموزش میدهند و یا انجام این کار را برای شما به عهده میگیرند.

لازم به ذکر است که برای نتیجه گیری در سئو باید صبور باشید و وقت نسبتا زیادی را صرف کنید تا به نتیجه دلخواه خود برسید.

برای اینکه عمل سئو را به درستی انجام دهید باید به نکاتی توجه کنید مثلا کلمات کلیدی اسپم نسازید! این یکی از بزرگترین اشتباهاتی است که اغلب افراد آنرا مرتکب میشوند، پس دقت داشته باشید که حتما محتوای مناسب و واقعی تولید کنید و اینکه محتوای شما باید واضح، جذاب و منحصر بفرد بوده و از ارزش بسیار بالایی برخوردار باشد.

۵- از اینفلوئنسرها کمک بگیرید.

10 استراتژی بازاریابی

یکی از کارهایی که برای مطرح شدن در شبکه های اجتماعی میتوان انجام داد کمک گرفتن از اینفلوئنسرهاست. با این کار میتوانید بدون صرف زمان بسیار زیاد برای جذب مخاطب، طرفداران خود را داشته باشید؛ پس باید در میان اینفلوئنسرها نفوذ کنید. الزاما نیاز نیست که با اینفلوئنسرهایی با فالوور ملیونی توافق کنید بلکه میتوانید با افرادی که فالوورهای کمتری در حد چند صد هزار یا حتی چند هزار دارند شروع کنید.

برای انجام این استراتژی بازاریابی فقط کافیست اینفلوئنسرهای فعال در حوزه کاری خودتان را پیدا کنید، زیرا در اینصورت مطمئن خواهید بود که با مخاطبانی سروکار دارید که دقیقا با هدف و حوزه کاری شما همخوانی دارند، چون قرار نیست فقط پیام خود را منتقل کنید، بلکه باید پیام خود را به گروه مناسبی از افراد که در حوزه کار و علاقه شما هستند برسانید.

اگر بتوانید اینکار را بدرستی انجام دهید توجه حجم عظیمی از مخاطبان را جلب خواهید کرد، و این در حالی است که هزینه بسیار کمی (البته در مقابل برگشت هزینه ای که برای شما خواهد داشت)، صرف کرده اید.

اگر سیستم فروش کالاهای شما بجا و مناسب باشد این روش جوابگو است، و همینطور اگر پیشنهادی برای مخاطبان خود داشته باشید بسیار کارساز خواهد بود؛ دقیقاً همین جاست که بیش از پیش دیده می شوید و این همان استراتژی درست بازاریابی است.

به این موقعیت دست پیدا کنید و در رابطه با قیمت با اینفلوئنسرها به توافق برسید، برای شروع به طور آزمایشی این کار را انجام دهید و اگر جوابگو بود سپس در حجم بیشتر و اندازه وسیع تر کار تبلیغاتی و بازاریابی خود را انجام دهید.

۶- به فکر ساخت یک Lead Magnet قدرتمند باشید.

10 استراتژی بازاریابی

عملکرد خوب در بازاریابی و تاثیر گذاری بسیار باعث جذب مخاطبان فراوانی خواهد شد. اگر در کمپین بازاریابی خود جذابیت بسیاری برای گروه مناسبی از مخاطبان ایجاد کنید نتایج شگفت انگیزی را خواهید دید. بهترین راه برای انجام این کار این است که نقاط ضعف را درست شناسایی کنید و راهکارهایی برای آن ارائه دهید، در این صورت است که به خوبی در مسیر خود قرار خواهید گرفت.

مصرف‌کنندگان با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کنند؟ چه چیزی شما را در این کسب و کار قرار داده است؟ در وهله اول چنین سوالاتی را از خود بپرسید و بعد به فکر ساخت Lead Magnet خود باشید. هر چقدر نقاط ضعف و مشکلات موجود را بهتر بشناسید، راهکارهای بهتری برای رفع آن‌ها ارائه خواهید داد.

چه نوعی از Lead Magnet را باید بسازید؟ Lead Magnet می تواند یک کتاب الکترونیک، چک لیست، ویدئو یا هر چیز دیگری باشد؛ البته این فقط شامل Lead Magnet نمی شود؛ شما باید به فکر یک صفحه فرود نیز باشید و مخاطبان را به سمت آن بکشید تا افراد بیشتری را در قیف فروش خود قرار دهید ولی باید گفت که در هر صورت همه اینها از یک Lead Magnet شروع میشود.

هر چه Lead Magnet شما بهتر، قوی تر و کاربردی تر باشد، شما در رسیدن به مخاطبان مورد نظر خود موفق‌تر خواهید بود.

۷- از تبلیغات فیسبوک استفاده کنید.

10 استراتژی بازاریابیاین روزها یکی از قدرتمندترین راه ها برای بازاریابی هر چیزی استفاده از تبلیغات فیس‌بوک است.

با کمک فیس بوک می توانید به گروه خاصی از مخاطبان دسترسی پیدا کنید و این کار را می توان به راحتی انجام داد. مثلا می توانید هدف خود را با توجه به سن، علاقه، موقعیت جغرافیایی و یا خیلی خیلی پارامترهای دیگر تنظیم کنید.

برای دریافت نتیجه بهتر هدف فقط افزایش کلیک نیست، بلکه باید روی برقراری ارتباط و تجدید هدف تمرکز کنید؛ برای این کار باید از Pixel استفاده کنید اگر نمی دانید چطور Pixel فیس بوک را روی سایت خود نصب کنید همین الان استفاده از آن را یاد بگیرید (برای آشنایی با Pixel اینجا کلیک کنید.) و اگر نمی‌خواهید از تبلیغات فیسبوک استفاده کنید می‌توانید با Pixel مخاطبان خود را تشکیل دهید، Pixel هر کسی که به سایت شما می آید را دنبال میکند و شما می توانید مخاطبان مرتبط با کار خود را جذب کنید؛ مثلا اگر در سایت خود مطلبی در رابطه با لاغری منتشر کنید و با استفاده از Pixel بازدیدکنندگان خود را دنبال کنید متوجه خواهید شد که چه کسانی به این مطلب علاقه بیشتری نشان داده اند، بنابراین میتوانید پکیج های مخصوص لاغری را به آن دسته از افراد بفروشید چرا که میدانید این افراد قبلا مطالب مرتبط با لاغری را مطالعه کرده و به آن علاقه نشان داده اند؛ این یعنی یک تبلیغات هدفمند.

۸- استفاده از لینکدین را فراموش نکنید!

10 استراتژی بازاریابی

آیا تا به حال ویدئویی در پروفایل لینکدین خود منتشر کرده اید؟ انجام دادن این کار بسیار ساده است.

میتوانید از این طریق وقت کمی را برای معرفی خود و کسب و کارتان صرف کنید. این یک راه ساده برای بازاریابی کسب و کارتان است و اگر به درستی انجام شود نتایج قابل توجهی خواهد داشت.

اگر در لینکدین عضو نیستید یا پروفایل مخصوص خود را ندارید، از همین الان دست به کار شوید؛ زیرا از این طریق به مخاطبان زیادی دسترسی پیدا خواهید کرد، مخصوصا اگر پست های شما به صورت ویروسی پخش شوند نشان دهنده این است که استراتژی بازاریابی شما بدرستی عمل کرده است.

لینکدین مکان بسیار مناسبی است که سفر کارآفرینی خود را در آن آغاز کنید، در مورد چالش های خود صحبت کنید و داستان خودتان را تعریف کنید. هر چه داستان شما تاثیر گذارتر باشد، دسترسی شما به افراد بیشتر خواهد بود؛ همچنین میتوانید کسب و کارهای مرتبط دیگر را پیدا کنید به آنها دسترسی داشته باشید و یا با آنها همکاری کنید و در واقع می‌توان گفت که لینکدین یک مکان عالی برای کسب و کارها و افرادی است که به دنبال آن کسب و کارها هستند.

۹- بازاریابی وابسته را امتحان کنید.

 

 

10 استراتژی بازاریابی

بسیاری از افراد اهمیت بازاریابی وابسته که خود یک استراتژی بازاریابی قدرتمند است را نادیده میگیرند و این در حالیست که بازاریابی وابسته امکان رشد یک کسب و کار را فراهم میکند.

اما نزدیک شدن به شرکای مناسب همیشه آسان نیست؛ اگر بخواهید وابستگان بزرگتری از شما حمایت کنند باید تحول خوبی ایجاد کنید. بسیاری از ما پس از چند بار رانده شدن دلسرد می‌شویم، اما شما نباید اجازه دهید احساسات در هنگام پیوستن به آنها به شما غلبه کند. برنامه منسجمی را پیاده کنید و ارتباط با وابستگان بالقوه را شروع کنید که این کار به شما کمک بسزایی می‌کند.

 

۱۰- از بازاریابی ایمیلی استفاده کنید.

10 استراتژی بازاریابی

بخشی از هر قیف فروش خوب را ایمیل مارکتینگ تشکیل داده است (به شما پیشنهاد میکنیم مقاله چرا بازاریابی ایمیلی پادشاه است؟ را نیز مطالعه کنید.). پیام های خودکاری که پس از عضویت افراد در لیست شما، به کاربران ارسال می‌شوند بسیار مهم هستند.

از ایمیل برای ایجاد ارتباط با مشتری استفاده کنید، این استراتژی بازاریابی را جدی بگیرید و به کار خود ادامه دهید از پاسخ های ایمیل و کلیک برای سازماندهی لیست ایمیل خود استفاده کنید (به شما پیشنهاد میکنیم مقاله چگونه لیست ایمیل بسازیم؟ را نیز مطالعه کنید.)؛ به عنوان مثال اگر کسی بر روی یک لینک خاص کلیک کند به وضوح علاقه خود را به آن مطلب نشان داده است، آن عضو را در نظر داشته باشید تا بعداً چیزی به آن شخص بفروشید، اگر کسی خرید کرد آن را به عنوان یک خریدار در نظر داشته باشید. شناسایی خریداران، منافع و علایق آنها برای سازماندهی لیست شما بسیار با ارزش هستند. (به شما پیشنهاد میکنیم مقاله اصول اولیه بازاریابی برای گسترش لیست ایمیل را نیز مطالعه کنید.)

قبل از اینکه حجم عظیمی از ایمیل را ارسال کنید حتما آن را تست کنید؛ در واقع بهتر است بگویم قبل از انجام هر کاری آن را امتحان کنید، زیرا واقعا نمی‌دانیم که چه چیزی بیشتر از همه تاثیر گذار خواهد بود پس بهتر است آن را از قبل امتحان کنید؛ اینکار به شما کمک می کند که متوجه شوید مخاطبان شما به چه چیزی پاسخ بهتری نشان میدهند و همینطور باعث می‌شود ارتباط بهتری با آنها برقرار کنید و در نهایت کالا یا خدمت خود را به آنها بفروشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *