8 تکنیک ساده برای سئو اینستاگرام


شاید اخیرا عبارت سئو اینستاگرام را شنیده باشید. اینستاگرام یک بستر غیر قابل انکار برای بازاریابی در سال های اخیر است. در واقع اینستاگرام با رسیدن به آمار یک میلیارد کاربر فعال ماهانه این را ثابت کرده که به یک بستر مناسب برای فعالیت های بازاریابی تبدیل شده .این آمار نشان می دهد که instagram محبوب تر از از غول های رسانه ای مانند توییتر و لینکدین می باشد و ما به عنوان کسب و کار امروزی باید نقش شبکه های اجتماعی در بازاریابی را جدی بگیریم.  همچنین با نفوذ بسیار بالای این شبکه اجتماعی در کشور و استفاده زیاد ایرانیان از این رسانه، آن را تبدیل به یک فضای بسیار مناسب برای فروش کالا و خدمات ما کرده است. این تعداد زیاد کاربر دور هم گرد آمده و منتظرم تا محتوای شما را ببینند. بنابراین چگونه می توان به این تعداد کاربر دسترسی پیدا کرد و فرصتی برای آنها ایجاد کنید تا با برند شما درگیر شوند؟!

جواب ممکن است شما را متعجب کند-  سئو اینستاگرام.

میدانم شما در این فکر هستید که آیا میتوانم از همان تکنیک‌های سئو که برای بهینه سازی صفحات وب استفاده می‌کنم، برای پست های اینستاگرام و یا برای سئو اینستاگرام استفاده کنم؟

در پاسخ می توانم به شما بگویم بله، می توانید.

باید این را بگویم که سئو اینستاگرام مانند گوگل نیست شما از تکنیک های سئو و وب سایت خود استفاده کنید و مطالب آن را سئو کنید برکه بیشتر از آن چیزی است که شما تصور می کنید.  این روشها می تواند به رشد طبیعی حساب اینستاگرام شما کمک کند. شما به اینستاگرام به عنوان یک مینی گوگل نگاه کنید.

در این مقاله سعی داریم به شما هشتک تکنیک شناخته شده ی اینستاگرام برای افزایش بهره‌وری  صفحات اجتماعی شما ارائه کنیم.

بهینه سازی اینستاگرام

1 – پروفایل اینستاگرام خود را بهینه کنید.

اولین قدم که باید در جهت افزایش دسترسی کاربران به instagram خود یا سئو اینستاگرام بردارید، بهینه سازی نمایه یا پروفایل اینستاگرام شما است. اگر پروفایل شما بهینه نشده باشد در طولانی مدت سودمندی خود را از دست خواهد داد.

در ادامه چند ترفند برای بهینه سازی پروفایل اینستاگرام شما آورده ایم.

 • صفحه خود را در حالت پابلیک قرار دهید
 • یک تصویر نمایه  رنگارنگ و یا لوگوی خوب برای خود انتخاب کنید
 •  نام کاربری قابل تشخیص و قابل جستجو ایجاد کنید
 •  یک نام تجاری قابل فهم و جستجو برای صفحه خود  انتخاب کنید
 • حساب کاربری خود را به حالت بیزینس تبدیل کنید
 • در صورتی که وب سایت دارید از یک لینک قابل ردیابی در بیو وارد کنید

موارد گفته شده فعلا شروع کار بهینه سازی شماست ابتدا آنها را انجام دهید سپس پس به مراحل بهینه سازی حرفه ای تر بروید. حتما در نظر داشته باشید که دقت موارد بالا را انجام دهید که با استراتژی کسب و کار شما هم خوانی داشته باشد.

2- از کلمه کلیدی خود در نام  صفحه (@Username) استفاده کنید.

اینستاگرام  موتور جستجوگر خود را دارد و برای نشان دادن اصطلاحات  و کلمات در نوار جستجو شما می توانید از کلمات کلیدی کسب و کار خود در قسمت نام صفحه استفاده کنید تا به جستجوی کاربران کمک کنید .

برای شروع باید کلمه کلیدی کسب و کار خود را مشخص کنید  به عنوان مثال ما یک کسب و کار تولید شیرینی داریم در این حالت  وقتی یک کاربر اینستاگرام به دنبال جستجوی شیرینی است قطعاً اولین عبارتی که جستجو می کند “شیرینی پزی” است. زمانی که ما در نام صفحه خود از عبارت شیرینی پزی استفاده کرده باشیم اینستاگرام احتمالاً صفحه ما را در نتایج جستجو بهتر نمایش می دهد.

همان طور که در تصویر مشاهده میکنید از بین ۴ نتیجه جستجو از ۵ مورد، صفحاتی که هم در نام کاربری وی و هم در نام صفحه از عبارت bakery به معنی شیرینی پزی استفاده کرده اند نمایش داده شده و شانس نمایش آنها بسیار بیشتر از از صفحاتی است که این این استراتژی را انجام نداده اند.

3- از کلمات کلیدی ثانویه خود در بیوگرافی استفاده کنید.

اکنون که به کلید واژه اصلی خود اهمیت داده اید وقت آن رسیده که از کلمات کلیدی ثانویه نهایت استفاده را ببرید.  کلمات کلیدی ثانویه عبارت ها و کلماتی هستند که به کمک کلمات اصلی شما می آیند.

اگر کلمه کلیدی اصلی شما شیرینی پزی ست است کلمات کلیدی ثانویه شما ممکن است مواردی مانند کیک پزی،  کیک عروسی، کیک و کلوچه و غیره باشد.

نگاهی بیاندازیم به شیرینی پزی Magnolia ، که می توانید کلمات کلیدی اصلی را که در اینجا با رنگ قرمز نمایش داده شده همچنین کلمات کلیدی ثانویه آنها که با رنگ نارنجی مشخص شده را مشاهده کنید :

این که می بینید شیرینی پزی Magnolia کار بسیار خوبی  در زمینه بهینه سازی وب انجام داده در کنار این که معرف آن کسب و کار است چند کلمه ی کلیدی بسیار مهم بهینه شده را نیز در بر می گیرد.  از جای تعجب ندارد که هنگام جستجوی اصطلاح bakery نتایج نمایش داده شود .

کلمات کلیدی ثانویه نیز برای جذب افرادیست که ممکن است کلمه ی کلیدی اصلی شما را جستجوی نکرده باشند اما به محصول و خدمات شما علاقمند و آن را جستجو می کند به عنوان مثال شخصی که به دنبال دستور پخت شیرینی ممکن است این عبارت جستجو کنید به احتمال زیاد با صفحه این شیرینی پزی روبرو شود و آن را دنبال کنند زیرا با جستجوی کاربر مطابقت دارد.

4- با هشتگ ها مانند کلمات کلیدی رفتار کنید

پس از بهینه سازی نمای یا بیوی صفحه اجتماعی خود و وقت آن رسیده که پست های خود را بهینه کنید.  روال مداوم است که نیاز توجه ویژه و جدی شما دارد. بیشتر کاربران قرار نیست مستقیماً شما را دنبال کنند.  آنها احتمالاً شما را از طریق هشتگ ها در یک پست خاص پیدا کند.

به همین دلیل است که هر یک از پست های اینستاگرام شما باید استراتژی هشتگ گذاری مخصوص به خود را داشته باشد شما باید با این هشتگ ها مانند کلمات کلیدی ثانویه رفتار کنید .  به طور میانگین شما باید بین ۳ تا ۱۰ هشتگ در پست های خود منتشر کنید که البته این تعداد بستگی زیادی به میزان متن متن شما دارد حتما توجه داشته باشید که هشتگها کاملاً با محتوای شما همخوانی داشته باشد و استفاده از هشتگ های غیر مرتبط  به شدت مخرب است.  در صورتی که صفحه اینستاگرام شما در حالت بیزینس باشد اینستاگرام آمار دیده شدن پست را از طریق هشتگ به شما نمایش  می دهد که می توانید هدفمند بودن هشتگ های خود را بررسی کنید. در مورد قوانین هشتگ گذاری مطالعه کنید.

5- از کلمات کلیدی ثانویه در شرح تصاویر (کپشن) استفاده کنید.

ما از آن اشاره کردیم که اینستاگرام موتور جستجوگر خود است  و این بدان معناست که هر بخش از تجربه اینستاگرام کلمات کلیدی متحرک می شود ایجاد یک کپشن مناسب و جذاب برای جذب فالوور جدید  است و ایجاد جذابیت برای فالوور های قدیمی بسیار مهم و حائز اهمیت است.

کپشن درست می تواند  به شدت نظر مخاطبان را به خود جلب کند همچنین می تواند در نتایج جستجو به شما کمک کند.   به همان روشی که هشتگ های خود را با کلمات کلیدی ثانویه بهینه کرده اید باید کپشن و توضیحات پست اینستاگرام خود را نیز بهینه کنید تا در الگوریتم های جدید اینستاگرام اهمیت و اولویت بیشتری برای شما ما در نظر گرفته شود. در این حالت  شما شانس بیشتری برای دیده شدن در نتایج جستجو و قسمت اکسپلور اینستاگرام داشت.

مثال بالا نشان می دهد که چگونه این کمک‌های DIFF از کلمات کلیدی در کپشن خود استفاده کند که کاربران آن را به پیج جذب کند.  با این روش شما ایننستاگرام کمک کرده‌اید که شما را به افرادی که در جستجوی محصولات و خدمات شما هستند نمایش دهد.

6- از متن جایگزین (alt)  استفاده کنید.

متن جایگزین یا alt Instagram یک ویژگی نسبتاً جدید است که به کاربران امکان نوشتن شرح تصاویر را برای مطالب خود فراهم می کند.

این ویژگی برای کمک به کاربران کم بینا طراحی شده تا از تجربه اینستاگرام خود لذت ببرند اما می تواند برای سونی استفاده شود. اگر این کار را انجام ندهید اینستاگرام به صورت خودکار متن های جایگزین را برای عکس های شما جمع آوری می کنند بنابراین بهتر است که خودتان این کار را انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که متن های جایگزین کاملاً با تصاویر شما مطابقت داشته باشد.

روش سئو اینستاگرام


برای انجام این کار کافیست در زمانی که قصد انتشار یک پست جدید را دارید با زدن گزینه advanced setting مشاهده بخش advanced setting بر روی گزینه ی write alt text  کلیک کنید و توضیحات متن جایگزین را در آن قسمت وارد کنید. این عمل نه تنها در اینستاگرام بلکه درسئوی وب سایت نیز بسیار مهم و کاربردی است.

تکنیک سئو اینستاگرام

این ویژگی نه تنها در نرم افزار اینستاگرام نام با عکس بهبود نتایج می گردد بلکه در نسخه وب اینستاگرام نیز نتایج در موتور های جستجوگر نمایش داده می شود همچنین برای جستجوی صوتی به شدت کارایی دارد.

7- همه چیز را با تجزیه و تحلیل دنبال کنید.

اگر اولین بار است که از تکنیک های سئو برای رشد کسب و کار خود استفاده می کنید باید پیگیری کنید که چگونه استراتژی های جدید instagram به شما در رسیدن به اهداف کلی رسانه های اجتماعیتان تاثیر میگذارد.

در حالیکه اینستاگرام از ویژگی تجزیه و تحلیل درون پلتفرمی برخوردار است،  است که به شما امکان می دهد داده ها را تا یک تاریخ مشخص بررسی و تحلیل کنید و پس از از  انقضا داده ها از بین می روند و داده های جدید جایگزین می شوند . اگرچه ممکن است است این موضوع برای کاربر معمولی زیاد مهم نباشد اما برای اهداف بازاریابی ایده‌آل نیست.

ابزارهای بسیار زیادی وجود دارند تا به شما کمک کنند نتایج کمپین های بازاریابی خود، همچنین صفحات اجتماعی کسب و کارتان را آنالیز و تحلیل کنید و گزارش های کاربردی مناسب ایران در اختیار شما قرار می دهند.  به کمک این ابزار ها می توانید عملکرد پست ها و کمپین های خود را بررسی کنید تا تا بتوانید برای محتوا های آینده خود برنامه ریزی کنید.

8- از تکنیک های رایج کلاه‌سیاه خودداری کنید.

اگر راحت تر بگویم معنی این عبارت این است که “دور زدن اینستاگرام ممنوع”.

شاید فکر کنید که گوگل تنها وب سایتی است که به اندازه کافی پیشرفته باشد تا  تکنیک ها و روش های کلاه سیاه را متوجه و افراد خاطی را مجازات کنند. اما این یک نگرش غلط است. اینستاگرام به تازگی شروع به یافتن حساب‌هایی کرده که  دارند با روش‌ها و تکنیک‌های کاربران بیشتری را به سمت خود روانه کنند، مانند استفاده از ربات های اینستاگرام.

 • از محتوای کپی استفاده نکنید.
 • مراقب قانون کپی رایت باشید.
 • از ربات ها استفاده نکنید.
 •  کلمات کلیدی غیر مرتبط استفاده نکنید.
 • از فالوور های فیک یا واقعی فروشی استفاده نکنید.
 • در زمان کوتاه تعداد زیادی افراد را دنبال نکنید.

به یک استراتژی بلندمدت است و وقتی این نتایج را نمی بینید می تواند ناامید کننده باشد.  فریب دادن استفاده از یک یک روش برای افزایش سریع دنبال کننده بسیار جذاب به نظر می رسد، اما ما باید این را در نظر بگیرید که اینستاگرام به زودی متوجه این موضوع خواهد شد و این موضوع می تواند برای  حساب کاربری شما فاجعه‌بار باشد. پس به هر قیمتی که شده به دنبال فالوور نباشید.

اگر نظر بنده را بپرسید قطعاً میگویم ۱۰۰۰ فالوور مشتاق خیلی بهتر است از صدها هزار فالوور معمولی. در الگوریتم های جدید اینستاگرام، تعامل مخاطبین با صفحات ما دست از تعداد فالوور یا تعداد پست های ما پس تا می توانید بر روی کیفیت پست های خود تمرکز کنید و کاری کنید که مخاطب با شما تعامل بیشتری داشته باشد.

در نهایت:

ممکن است در درجه اول برای بهینه سازی وب سایت استفاده شود اما این بدان معنا نیست که شما نمی توانید از آن چه آموخته ای برای رسانه های اجتماعی نیز استفاده کنید.  از این نکات استفاده کنید و حضور خود را در اینستاگرام به روشی تغییر دهید که بیشترین بازخورد را برای کسب و کار خود داشته باشید.

خوشحال می شویم اگر تجربیات خود را  در مورد اینستاگرام با ما به اشتراک بگذارید.

8 دیدگاه

 • سلام خداقوت
  مقاله عااااااااااااااااالییییییییییییییییهههههه???

  حتما ذخیره‌ش میکنم تا بعدا هم بتونم بخونمش???

  واقعااااااااااا ممنونم ازتون????
  شما خیلی فوق العاده هستید???

 • با وضعیت اینترنت ادم دل و دماغ کارکردن رو اینستا رو نداره بعد یه هفته باز کردن اینترنتو

 • سلام برام جالب بود که alt رو میشه روی عکسای اینستا گذاشت.
  یعنی سئو میشه تو گوگل یا اصلا کارایی داره
  دستت درد نکنه خوب بود

  • سلام محمد جان؛ بله، اگر از alt استفاده نکنید اینستاگرام از متن کپشن شما استفاده میکند.

 • سلام
  ضمن تشکر- سوالی که من دارم اینه که یعنی اگه ما کپی کنیم اینستاگرام متوجه میشه؟ چون من یه پست گذاشتم بعد حذفش کرد.

  • سلام جناب بختیاری، بله احتمالا شما از یک فایل با کپی رایت یا صوت و تصویر دارای کپی رایت استفاده کرده اید.
   ترجیحا خودتان تولید کننده محتوا باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *